نامزدهای حزب محافظه کار بریتانیا

چه کسی جانشین بوریس جانسون می‌شود؟

نامزدهای حزب محافظه کار بریتانیا

شماری از چهره‌های سرشناس حزب محافظه‌کار بریتانیا به دنبال کناره‌گیری بوریس جانسون از رهبری این حزب برای جانشینی او در این مقام اعلام آمادگی کرده‌اند.

 

به گزارش ره آورد نیوز به نقل از یورونیوز، رهبر آینده حزب محافظه‌کار بریتانیا با توجه به اکثریت این حزب در مجلس عوام بریتانیا به مقام نخست‌وزیری خواهد رسید. تاکنون ۱۱ سیاستمدار کارزار خود برای جانشینی بوریس جانسون را آغاز کرده‌اند.

 

تصمیم نهایی درباره رهبری آینده حزب محافظه‌کار با حدود ۲۰۰ هزار عضو این حزب خواهد بود. از ریشی سوناک، وزیر دارایی پیشین، لیز تراس، وزیر خارجه کنونی و پنی موردنت، وزیر تجارت بین‌المللی به عنوان بخت‌های اصلی برای جانشینی بوریس جانسون یاد می‌شود.

ره آورد نیوز را در اینستاگرام دنبال کنید؛ روی نوشته کلیک کنید…

در این گزارش این سه سیاستمدار به همراه دیگر گزینه‌های مطرح برای رهبری حزب محافظه‌کار بریتانیا معرفی شده‌اند.

ریشی سوناک

ریشی سوناک

ریشی سوناک هفته گذشته به همراه ساجد جاوید یکی از دو وزیر کابینه بوریس جانسون بود که موج کناره‌گیری اعتراض‌آمیز در دولت نخست‌وزیر بریتانیا را آغاز کرد. به دنبال استعفای ریشی سوناک از مقام وزارت دارایی و ساجد جاوید از سمت وزارت بهداشت طی ۴۸ ساعت حدود ۵۰ عضو دولت بوریس جانسون از مقام‌شان کنار رفتند.

 

ریشی سوناک اولین پیرو آئین هندو است که در بریتانیا به سمت وزارت دارایی رسیده است. او در سال ۲۰۲۰ به این مقام رسید اما انتقادهایی از عملکردش طی ماه‌های گذشته به دنبال افزایش قیمت‌ها در بریتانیا مطرح شده است.

 

مطالب مرتبط…

چرا بوریس جانسون همچنان نخست وزیر بریتانیا است؟

 

موقعیت سیاسی ریشی سوناک، ۴۲ ساله همچنین به دلیل خودداری اولیه همسر ثروتمندش از پرداخت مالیات در بریتانیا تضعیف شد. با این حال همچنان از او که اصالت هندی دارد به عنوان یکی از بخت‌های اصلی جانشینی بوریس جانسون یاد می‌شود.

 

ریشی سوناک از مدافعان برکسیت، خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا بود.

لیز تراس

لیز تراس

لیز تراس، وزیر خارجه کنونی بریتانیا به دلیل صراحت لهجه و تمایلش به مشارکت در بحث‌های اجتماعی و فرهنگی در بین اعضای حزب محافظه‌کار محبوبیت زیادی دارد.

 

او به دنبال رضایت از عملکردش در مقام وزیر تجارت بین‌المللی به وزارت خارجه رسید. لیز تراس پیش از همه‌پرسی برکسیت از مدافعان بقای بریتانیا در اتحادیه اروپا بود. او با این حال پس از همه‌پرسی نظرش را تغییر داد و از مدافعان خروج از اتحادیه اروپا شد.

 

لیز تراس، ۴۶ ساله در دوران فعالیتش به عنوان وزیر تجارت بین‌المللی از مدافعان تجارت آزاد بود. او موفق شد تا شماری از توافق‌های تجاری را در دوران پسابرکسیت با کشورهای دیگر به امضاء برساند.

 

وزیر خارجه بریتانیا در جریان اختلاف اتحادیه اروپا با کشورش بر سر پروتکل ایرلند شمالی موضعی سرسختانه علیه بروکسل داشت. لیز تراس از حمایت شماری از نمایندگان حزب محافظه‌کار در مجلس عوام برخوردار است.

پنی موردانت

پنی موردانت

پنی موردانت، وزیر تجارت بین‌المللی بریتانیا در جریان کارزار همه‌پرسی برکسیت از حامیان خروج کشورش از اتحادیه اروپا بود. او از زمان اجرای برکسیت برای دستیابی به توافق تجاری با کشورهای مختلف تلاش می‌کند.

 

پنی موردانت، ۴۹ ساله سابقه فعالیت در مقام وزیر دفاع را دارد. او در سال ۲۰۱۹ اولین زنی بود که به این سمت رسید.

 

از قابلیت‌های پنی موردانت در زمینه سخنوری به عنوان یکی از دلایل اقبال اعضای حزب محافظه‌کار به او یاد می‌شود. وزیر تجارت بین‌المللی بریتانیا روز یکشنبه نامزدی‌اش را برای رهبری حزب محافظه‌کار اعلام کرد.

 

پنی موردانت از اعضای ذخیره نیروی دریایی بریتانیا است.

ساجد جاوید

ساجد جاوید

ساجد جاوید، ۵۲ ساله به همراه ریشی سوناک زمینه‌ساز بحران سیاسی اخیر در بریتانیا شد. او دقایقی زودتر از ریشی سوناک از مقامش کناره‌گیری کرد تا اولین وزیر مستعفی کابینه در اعتراض به بوریس جانسون باشد.

 

ساجد جاوید پیش از این در سال ۲۰۲۰ از مقامش به عنوان وزیر دارایی کناره‌گیری کرده بود. او در جریان کارزار همه‌پرسی سال ۲۰۱۶ حامی ادامه عضویت بریتانیا در اتحادیه اروپا بود.

 

وی با این حال مانند لیز تراس پس از رای اکثریت بریتانیایی‌ها به برکسیت موضعش را تغییر داد.

 

پدر ساجد جاوید یک مهاجر اهل پاکستان بود که در بریتانیا به عنوان راننده اتوبوس کار می‌کرد. ساجد جاوید پیش از ورود به سیاست در عرصه بانکداری فعال بود.

ناظم زهاوی

ناظم زهاوی

بوریس جانسون هفته گذشته پیش از کناره‌گیری از رهبری حزب محافظه‌کار در واکنش به استعفای ریشی سوناک از مقام وزارت دارایی ناظم زهاوی را به عنوان جانشین وی معرفی کرد.

 

وزیر دارایی جدید بریتانیا به دلیل مدیریت کارزار واکسیناسیون در برابر بیماری همه‌گیر «کووید ۱۹» محبوبیت زیادی دارد. ناظم زهاوی اکنون یکی از نامزدهای جانشینی بوریس جانسون در مقام رهبری حزب محافظه‌کار است.

 

او که اصالتا از کردهای اهل عراق است از سن ۹ سالگی به بعد در بریتانیا به سر برده است. ناظم زهاوی در سال ۲۰۰۰ موسسه «یوگاو» را که در زمینه مطالعات مرتبط با بازاریابی فعالیت می‌کند پایه‌گذاری کرد. او یک دهه بعد از مدیریت «یوگاو» کناره‌گیری کرد تا وارد عرصه سیاست شود.

 

ناظم زهاوی، ۵۵ ساله پیش از رسیدن به سمت وزارت دارایی در مقام وزیر آموزش فعالیت کرده بود.

جرمی هانت

جرمی هانت

جرمی هانت، سیاستمدار ۵۵ ساله سابقه فعالیت در مقام وزیر خارجه و وزیر بهداشت را دارد. او در سال ۲۰۱۹ نیز بخت خود را برای رهبری حزب محافظه‌کار آزموده بود اما در نهایت در مقابل بوریس جانسون شکست خورد.

 

جرمی هانت از معدود اعضای حزب محافظه‌کار است که ماه گذشته در جریان طرح رای عدم اعتماد به بوریس جانسون در داخل حزب از این طرح به طور علنی حمایت کرد. او سابقه حضور در دولت‌های دیوید کامرون و ترزا می، دو نخست‌وزیر پیشین بریتانیا را دارد اما در کابینه بوریس جانسون جایی نداشت.

 

وی در جریان کارزار همه‌پرسی برکسیت در سال ۲۰۱۶ از جمله حامیان ادامه عضویت بریتانیا در اتحادیه اروپا بود.

جرمی هانت در دهه ۱۹۹۰ مدتی در ژاپن به عنوان معلم زبان انگلیسی فعالیت کرد و در این کشور زبان ژاپنی فرا گرفت.

 

 

درباره‌ی morteza rahavard

دانش آموخته علوم سیاسی

همچنین ببینید

مثلث برمودا

مثلث برمودا کجاست؟ علم چگونه معمای این مکان را حل کرد؟

بسیاری از مردم مثلث برمودا را یکی از اسرارآمیزترین نقاط زمین می‌دانند. اما به راستی چرا مثلث برمودا تا این اندازه مورد توجه قرار گرفته است؟ آیا این منطقه واقعا تا این اندازه ترسناک است؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *