یواخیم فون ریبنتروپ

یواخیم فون ریبنتروپ: یک چهره پیچیده در آلمان نازی

یواخیم فون ریبنتروپ یک شخصیت محوری و بحث برانگیز در تاریخ آلمان نازی باقی مانده است.

او به عنوان وزیر امور خارجه آلمان نازی در طول جنگ جهانی دوم بین سال‌های 1938 تا 1945، نقش مهمی در شکل‌دهی چشم‌انداز دیپلماتیک این کشور ایفا کرد.

یواخیم فون ریبنتروپ

اوایل زندگی یواخیم فون ریبنتروپ

یواخیم فون ریبنتروپ که در 30 آوریل 1893 در وزل آلمان به دنیا آمده بود، کار خود را به عنوان یک تاجر مشروبات الکلی آغاز کرد. با این حال، زندگی او در دهه 1930 زمانی که در حلقه داخلی آدولف هیتلر قرار گرفت، چرخش چشمگیری پیدا کرد.

اینستاگرام ره آوردنیوز

ارتباط وی با هیتلر در اوایل دهه 1930 آغاز شد، زمانی که او به عنوان مشاور امور خارجی حزب نازی خدمت کرد. کاریزما و وفاداری او به پیشوا او را به نقش برجسته ای در رژیم نازی تبدیل کرد. در سال 1936 به عنوان سفیر آلمان در بریتانیا منصوب شد و در آنجا تلاش کرد تا روابط نزدیک تری بین آلمان نازی و بریتانیا برقرار کند، البته که این تلاش با موفقیت نسبی نیز همراه بود.

یواخیم فون ریبنتروپ

نقش کلیدی در پیمان مولوتوف-ریبنتروپ

یکی از مهمترین دستاوردهای دیپلماتیک ریبنتروپ، امضای پیمان مولوتوف-ریبنتروپ در سال 1939 بود که اغلب از آن به عنوان پیمان عدم تجاوز آلمان نازی و شوروی یاد می‌کنند. این قرارداد بین آلمان نازی و اتحاد جماهیر شوروی شامل پروتکلی محرمانه بود که اروپای شرقی را به حوزه‌های نفوذ تقسیم می‌کرد. این پیمان به هیتلر اجازه داد تا جنگ جهانی دوم را با کاهش خطر جنگ در دو جبهه آغاز کند، زیرا بی طرفی شوروی را تضمین می‌کرد.

جنایات جنگی و دادگاه نورنبرگ

با آغاز جنگ جهانی دوم، نقش ریبنتروپ در ماشین جنگی نازی ها به طور فزاینده ای آشکار شد. او در برنامه ریزی و اجرای جنبه های مختلف سیاست خارجی نازی ها از جمله هولوکاست شرکت داشت. پس از جنگ، او توسط متفقین دستگیر شد و در دادگاه نورنبرگ محاکمه شد.

محکومیت و اعدام یواخیم فون ریبنتروپ

ریبنتروپ به همراه دیگر مقامات بلندپایه آلمان نازی در دادگاه نورنبرگ با اتهامات جنایات جنگی و جنایت علیه بشریت روبرو شدند. او به اتهامات متعددی مجرم شناخته شد که عمدتاً مربوط به مشارکت او در آغاز جنگ و مشارکت در هولوکاست بود. در 16 اکتبر 1946، یواخیم فون ریبنتروپ به دار آویخته شد.

میراث یواخیم فون ریبنتروپ

میراث ریبنتروپ عمیقاً بحث برانگیز است. در حالی که او بدون شک یک چهره کلیدی در تلاش های دیپلماتیک آلمان نازی بود و نقشی در تسهیل ماشین جنگی نازی ایفا کرد، نظرات در مورد سطح واقعی نفوذ و مقصر بودن او در جنایات نازی‌ها متفاوت است. برخی استدلال می کنند که وی در درجه اول یک پیرو وفادار بود که تنها دستورات را اجرا می کرد، در حالی که برخی دیگر او را یک شرکت کننده فعال تر در وحشت رژیم نازی می دانند.

زندگی یواخیم فون ریبنتروپ یادآور پیچیدگی های تاریخ است. از آغاز تجارت به عنوان یک تاجر مشروبات الکلی تا تبدیل شدن به یکی از شخصیت‌های اصلی در هیئت دیپلماتیک آلمان نازی، و بعد از آن مشارکت او در پیمان مولوتوف-ریبنتروپ و محاکمه متعاقب آن در دادگاه نورنبرگ همگی نشان از دوران پرآشوب این سیاستمدار آلمانی می‌دهد. صرف نظر از دیدگاه شخصی در خصوص ریبنتروپ، نقش وی در تاریخ، فصلی تلخ در داستان قرن بیستم است.

پی نوشت:

“Joachim von Ribbentrop: A Complex Figure in Nazi Germany” History on the Net

درباره‌ی morteza rahavard

دانش آموخته علوم سیاسی

همچنین ببینید

تلفات جنگ جهانی اول

چند نفر در جنگ جهانی اول کشته شدند؟

کشتار در جنگ جهانی اول به قدری شدید بود که مورخان به سختی در مورد اینکه دقیقاً چند نفر در این جنگ جان خود را از دست داده‌اند، توافق کردند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *