تحریم نفت روسیه

اعضای اتحادیه اروپا بر سر تحریم نفت روسیه به توافق رسیدند

تحریم نفت روسیه

رهبران اتحادیه اروپا دوشنبه شب بر سر بسته جدید تحریم‌ها علیه روسیه که کاهش ۹۰ درصدی واردات نفت از این کشور تا پایان سال جاری را نیز شامل می‌شود به توافق دست یافتند.

 

به گزارش ره آورد نیوز به نقل از یورونیوز، سران بیست و هفت کشور عضو اتحادیه به رغم بدگمانی‌هایی که پیش‌تر نسبت به احتمال شکاف در میان اعضا بر سر این توافق وجود داشت سرانجام به اجماع رسیدند و ضمن اعطای معافیت به مجارستان بیش از دو سوم واردات نفت از روسیه برای اعضای این اتحادیه ممنوع کردند.

 

شارل میشل، رئیس شورای اروپا با انتشار توییتی ضمن اعلام توافق سران اتحادیه برای تحریم نفت روسیه تا پایان سال جاری میلادی تاکید کرد که این ممنوعیت بیش از دو سوم واردات نفتی از روسیه را در بر می‌گیرد و سبب خواهد شد تا بخش بزرگی از منبع تامین مالی ماشین جنگی مسکو قطع شود.

 

ره آورد نیوز را در اینستاگرام دنبال کنید؛ روی نوشته کلیک کنید…

 

رئیس شورای اروپا یادآور شد که تصمیم سران کشورهای عضو با هدف اعمال فشار حداکثری به روسیه و ترغیب این کشور به توقف تهاجم نظامی به اوکراین اتخاذ شده است.

 

اورزولا فن در لاین، رئیس کمیسیون اروپا نیز در پایان نشست دوشنبه شب رهبران اتحادیه با انتشار توییتی تصریح کرد: «به واسطه تعهد داوطلبانه برلین و ورشو برای توقف واردات نفت از طریق خط لوله دروژبا، تحریم تازه ‌روسیه زمینه کاهش ۹۰ درصدی واردات نفت اروپا از این کشور را تا پایان سال جاری فراهم می‌کند.»

 

به گزارش فرانس‌پرس، به رغم اعمال ممنوعیت تازه برای واردات نفت روسیه، این ممنوعیت در وهله نخست واردات از طریق خط لوله دروژبا را که محل اصلی تامین نفت برای مجارستان به شمار می‌رود، شامل نخواهد شد.

 

این راهکار سبب شده است تا بوداپست از تصمیم برای وتوی بسته ششم تحریم‌های اتحادیه اروپا علیه روسیه که از هفته‌های گذشته به دلیل برخی مخالفت‌ها با موانعی روبرو شده بود، خودداری کند.

 

مجارستان، کشوری محصور در خشکی و بدون دسترسی به دریا حدود ۶۵ درصد از نفت مصرفی خود را از طریق خط لوله دروژبا دریافت می‌کند.

 

مطالب مرتبط…

تانک ترمیناتور؛ راه تسخیر شهرهای اوکراین هموار می‌شود؟

کشورهای اتحادیه اروپا که عضو ناتو نیستند

نیروهای گارد ملی روسیه به دلیل امتناع از جنگ در اوکراین اخراج شدند

 

 

از سوی دیگر، بنا به اعلام دفتر ریاست جمهوری فرانسه، تحریم تدریجی اتحادیه اروپا ابتدا محدود به نفت حمل شده با قایق خواهد بود که حدود دو سوم خرید‌های نفتی اتحادیه اروپا از روسیه را در بر می‌گیرد.

 

الیزه در بیانیه‌ای که به مناسبت بسته جدید تحریمی بروکسل علیه مسکو منتشر شده تاکید کرده است که مذاکرات باید در اسرع وقت برای متوقف کردن مابقی واردات نفت روسیه از سوی اتحادیه اروپا از سر گرفته شود.

 

بسته تحریم‌های جدید که کشورهای عضو اتحادیه اروپا از یک ماه پیش رایزنی و مذاکره برای تصویب آن را آغاز کرده بودند همچنین فهرست تحریم اشخاص و نهاد‌های نزدیک و وابسته به مسکو را گسترده‌تر کرده است.

 

در این راستا علاوه بر افزوده شدن نام ۶۰ شخصیت دیگر از جمله کیریل یکم، اسقف اعظم کلیسای اتدکس روسیه به فهرست سیاه تحریم‌های روسیه، دسترسی بزرگترین بانک این کشور به سیستم مالی بین‌المللی سوئیفت نیز قطع شده است.

 

قطع دسترسی به سوئیفت علاوه بر «اسبربانک» یا بانک پس‌انداز فدراسیون روسیه که بزرگترین بانک این کشور و اروپای شرقی به شمار می‌رود دو بانک دیگر روسیه را نیز شامل می‌شود.

 

ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین، پیش از تصویب بسته تحریمی جدید در یک کنفرانس ویدئویی خطاب به رهبران اروپایی خواستار یکپارچه شدن کشورهای عضو اتحادیه و اتخاذ موضعی قاطعانه برای اعمال فشار به روسیه شده بود.

 

 

درباره‌ی morteza rahavard

دانش آموخته علوم سیاسی

همچنین ببینید

مثلث برمودا

مثلث برمودا کجاست؟ علم چگونه معمای این مکان را حل کرد؟

بسیاری از مردم مثلث برمودا را یکی از اسرارآمیزترین نقاط زمین می‌دانند. اما به راستی چرا مثلث برمودا تا این اندازه مورد توجه قرار گرفته است؟ آیا این منطقه واقعا تا این اندازه ترسناک است؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *