آبشار آب ملخ

آبشار آب ملخ سمیرم کجاست؟/ آبشار تخت سلیمان

آبشار آب ملخ

آبشار آب ملخ یا آبشار تخت سلیمان در جنوبی ترین منطقه استان اصفهان شهرستان سمیرم در مجاورت استان چهارمحال بختیاری واقع شده است.

به گزارش ره‌آورد نیوز، روستای آب ملخ در 160 کیلومتری شهر اصفهان و جنوبی‌ترین منطقه‌ی این استان واقع شده است.

به عبارت دیگر این روستا آخرین روستا در استان اصفهان است که بعد از آن وارد استان چهارمحال و بختیاری می شویم.

 

روستای آب ملخ کجاست؟

روستای آب ملخ در دامنه کوه دنا واقع شده و سرشار از چشمه و آبشارهای خروشان می باشد که آب خود را از ذوب شدن برف کوه دنا تامین می‌کند.

 

به گفته ی اهالی روستای آب ملخ دلیل نام گذاری این آبشار به آب ملخ بر میگردد به تهاجم ملخ‌ها به روستاهای اطراف که،  وقتی مزارع گندم روستاهای اطراف مورد تهاجم ملخ‌ها قرار گرفت، از آب این چشمه بزرگ برای دفع آفت استفاده کردند و آنها را یکجا نابود کردند.

 

بهترین زمان برای دیدن این آبشار خرداد ماه و دوره تابستان می باشد؛ اما برای افرادی که تمایل دارند در خلوتی از زیبایی این آبشار استفاده کنند توصیه می شود آبان ماه به آبشار آب ملخ سر بزنند. در فصل پاییز هم این آبشار زیبایی خاص خودش را دارد.

 

تصاویر آبشار آب ملخ

آبشار آب ملخ سمیرم

آبشار تخت سلیمان

آبشار آب ملخ به آبشار تخت سلیمان نیز معروف است. وجه تسمیه این منطقه به دلیل قطعه سنگ بزرگ و طبیعی است که به مانند یک پل روی رودخانه آب ملخ قرار گرفته است و دو دره را به یکدیگر متصل می‌کند.

برخی از اهالی این منطقه اعتقاد دارند که این پل به مانند یک تخت، محل استراحتگاه حضرت سلیمان بوده است.

 

منظره خیال انگیز و بی مانند تخت سلیمان روی رودخانه آب ملخ همچون تخت طاق مانندی که بر بالای رودخانه قرار گرفته است مانند پلی زیبا و طبیعی مسافران و گردشگران را به غار داخل کوه هدایت می‌کند.

 

از دهانه غارطبیعی که در تخت سلیمان وجود دارد، چشمه‌ای با آب زلال و گوارا می‌جوشد و از اطراف این تخت به رود پایین دست آن می‌پیوندد.

 

در محل تخت سلیمان، طی یک پدیده نادر طبیعی، آب رودخانه ماربر برای مدتی ناپدید شده و سپس کمی جلوتر در بستر خود هویدا می شود.

 

این پدیده منحصر بفرد، صدها سال پیش طی ریزش عظیمی از کوه در این محل ایجاد شده و جلوی عبور آب را مسدود کرده است.

 

سپس جریان آب توانسته در همان بستر قبلی خود راهی تونل مانند به طور تقریبی هشتاد متر باز کرده و به جریان خود ادامه دهد اما آنچه که زیبایی خاصی به این پدیده بخشیده است وجود چشمه یا سرابی با آبدهی فراوان است که از دیواره های شمالی بالای سقف تونل خارج شده به شکل آبشاری آبپاش مانند، هر دو دهانه تونل را پوشانده است. در حقیقت آب ملخ نام همین آبشار یا سراب خروشان است.

 

آبشار آب ملخ از دو بخش تشکیل شده است. اولین قسمت آن سرچشمه آبشار است که از دل کوه بیرون می‌آید و بخش دیگر که در زیر سرچشمه آن قرار گرفته، طاقدیسی سبز رنگ است که مثل پل روی رودخانه ماربر خم شده است.

 

پشت آبشار پرتگاه خطرناک و زیبایی وجود دارد که آب ملخ را به یکی از خطرناک‌ترین آبشارهای ایران تبدیل کرده است. بهترین زمان بازدید از آبشار آب ملخ فصل‌های بهار و تابستان است.

 

شاید برایتان جالب باشد بدانید که، موقعیت جغرافیایی روستای آب ملخ باعث شده است آفتاب بیش از سه ساعت در این روستا توقف ندارد.

بنابراین، شما در آب ملخ ظرف سه ساعت هم طلوع خورشید را خواهید دید و هم غروب آن را. به همین دلیل است که این روستا به روستای نیمروز نیز معروف است.

آبشار آب ملخ

آیا دسترسی به آبشار آب ملخ آسان است؟

برای دیدن آبشار آب ملخ، ابتدا باید به سمیرم رفته و از آنجا به سمت شهر مالخلیفه که اکنون به فلارد تغییر نام داده بروید. 10 کیلومتری نرسیده به این شهر جاده‌ی خاکی وجود دارد که حدود 20 دقیقه ای باید در این مسیر نیز طی مسافت کنید.

 

گفتنی است جاده ی خاکی برای رسیدن به روستای آب ملخ سختی زیادی ندارد. بعد از رسیدن به روستای آب ملخ ماشین را در روستا پارک کرده و حدود 30 تا 40 دقیقه پیاده روی در پیش دارید تا به این آبشار زیبا برسید.

 

گفتنی است در فصل پاییز و زمستان دیدن این آبشار خالی از لطف نیست، تنها قبل از سفر به آبشار آب و هوا را حتما بررسی نمایید.

درباره‌ی morteza rahavard

دانش آموخته علوم سیاسی

همچنین ببینید

تنگه او سوزو

تنگه اُو سوزو/ تابستان گردی در استان بوشهر

تنگه او سوزو با آب سرد خود می تواند مکان بسیار مناسبی برای گردشگری و آب تنی در روزهای گرم تابستان استان بوشهر باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *