امیکرون

مبتلایان به کرونای امیکرون از چه زمانی ناقل ویروس کرونا هستند؟ 

امیکرون

یکی از مهمترین پرسش‌هایی که در جریان همه‌گیری ویروس کرونای امیکرون پیش آمده زمان شروع ناقل بودن فرد مبتلا به امیکرون است.

به گزارش ره آوردنیوز از یورونیوز، همزمان با شیوع سویه امیکرون این پرسش مطرح شده است که افراد مبتلا به این گونه از کرونا از چه زمانی ناقل ویروس محسوب می‌‌شوند و می‌توانند اطرافیان خود را به کرونا مبتلا کنند.

 

هرچند هنوز پاسخ روشنی برای به این پرسش درباره سویه امیکرون وجود ندارد اما داده‌های اولیه نشان می‌دهد که مبتلایان به امیکرون احتمالا زودتر از دیگر سویه‌های کرونا ناقل ویروس هستند و حتی ممکن است تنها یک روز پس از ابتلا به آن امکان سرایت بیماری «کرونا» از آنها به دیگران وجود داشته باشد.

 

مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها در آمریکا اعلام کرده است که مبتلایان به ویروس کرونا در روزهای پیش و پس از بروز اولین علائم بیشتر از دیگر مقاطع زمانی امکان انتقال ویروس را دارند.

 

برخی از کارشناسان البته بر این باور هستند که بازه زمانی واگیردار بودن فرد مبتلا در صورت ابتلای او به سویه امیکرون زودتر آغاز می‌شود.

امیکرون

چرا مبتلایان به امیکرون سریعتر ناقل ویروس می‌شوند؟

دلیل احتمالی این امر بروز سریعتر علائم بیماری «کرونا» در افراد مبتلا به سویه امیکرون است.

 

بررسی‌های اولیه نشان داده است که علائم بیماری در مبتلایان به سویه امیکرون به طور میانگین سه روز زودتر از دیگر گونه‌های ویروس بروز می‌کند.

 

این امر به این معنا است که براساس داده‌های پیشین احتمالا مبتلایان به سویه امیکرون تنها یک روز پس از ابتلایشان به ویروس می‌توانند باعث انتقال آن به دیگران بشوند.

 

این در حالی است که سویه‌های قبلی کرونا بین دو تا چهار روز پس از ابتلای فرد می‌توانستند از طریق او به دیگران منتقل شوند.

 

امکان انتقال ویروس از مبتلایان به سویه‌های قبلی تا چند روز پس از فروکش کردن علائم بیماری «کرونا» نیز وجود داشت.

 

دانشمندان تاکید می‌کنند که قضاوت در مورد اینکه آیا دوره نهفتگی کوتاه‌تر سویه امیکرون منجر به انتقال سریعتر آن به دیگران می‌شود یا خیر، زود است.

 

با این حال این امر می‌تواند یکی از دلایل شیوع سریع سویه امیکرون در سطح جهان باشد.

تست کرونا

اگر در معرض ابتلا به ویروس بوده باشیم چه زمانی باید تست بدهیم؟

کارشناسان این روزها همزمان با همه‌گیری سویه امیکرون توصیه می‌کنند که افراد در صورتی که در معرض ابتلا به ویروس کرونا قرار گرفتند سه روز پس از آن تست کرونا بدهند.

 

انجام تست دوم پنج روز پس از قرار گرفتن در معرض ابتلا به ویروس نیز در صورت امکان توصیه می‌شود.

 

این در حالی است که آن دسته از افرادی که علائم ابتلا به بیماری «امیکرون» را دارند باید فورا تست کرونا بدهند.

 

تست‌های آزمایشگاهی «پی سی آر» از تست‌های سریع و خانگی کارایی بیشتری دارند و احتمال اینکه بتوانند سه روز پس از انتقال ویروس به فرد ابتلای او را تشخیص دهند زیاد است.

 

از سوی دیگر افرادی که پس از ابتلا به کرونا علائم بیماری «امیکرون» ندارند اغلب ناقل سطح کمتری از ویروس هستند و در نتیجه در مورد میزان خطر انتقال ویروس از سوی آنها و زمان آن اطلاعات زیادی در دست نیست.

 

بنا به توصیه مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها در آمریکا افرادی که تست آنها مثبت است اما علائم ابتلا به «امیکرون» ندارند باید به مدت پنج روز خود را قرنطینه کنند.

 

به افرادی که علائم ابتلا دارند نیز توصیه می‌شود تا حداقل ۲۴ ساعت پس از قطع تب در قرنطینه بمانند.

 

 

 

درباره‌ی morteza rahavard

دانش آموخته علوم سیاسی

همچنین ببینید

خواص موز سبز

خواص مصرف موز نرسیده برای بدن

دانشمندان طی  مطالعه‌ای در یک دوره ۲۰ ساله دریافتند که نشاسته موجود در موز نرسیده …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *