مثلث برمودا

مثلث برمودا کجاست؟ علم چگونه معمای این مکان را حل کرد؟

بسیاری از مردم مثلث برمودا را یکی از اسرارآمیزترین نقاط زمین می‌دانند. اما به راستی چرا مثلث برمودا تا این اندازه مورد توجه قرار گرفته است؟ آیا این منطقه واقعا تا این اندازه ترسناک است؟

بعد از دیدن انیمیشن هتل ترانسیلوانیا شاید شما هم تصوری از یک آبشار مثلثی مرموز و عمیق، یک گرداب کشنده یا هر تصویری که در آن ابر و باد و مه و خورشید و فلک به هم پیچیده شده باشد را در ذهن خود دارید، اما حقیقت مثلث برمودا لابه لای تفسیرهای نادرست گم شده است.

اینستاگرام ره آوردنیوز

به گزارش ره آورد نیوز، یک منطقه دریایی در اقیانوس اطلس شمالی که بین فلوریدا، پورتوریکو و برمودا قرار دارد، در اواسط قرن بیستم پس از انتشار مقالاتی که از ناپدید شدن مرموز قایق‌ها و هواپیماها در آنجا حکایت داشتند، جایگاهی افسانه‌ای پیدا کرد.

مثلث برمودا

معرفی مثلث برمودا

در گوشه‌ای از اقیانوس اطلس و در جنوب شرق ایالات متحده آمریکا، منطقه‌ای با شهرتی عجیب به چشم می‌خورد.
اولین بار این منطقه توسط وینسنت گادیس در فوریه‌ی سال ۱۹۶۴، مثلث خطاب شد و پس از آن با نام مثلث برمودا یا مثلث شیطان شهرت یافت. این منطقه برخلاف تصور عمومی، یک منطقه‌ی حفاظت شده‌ی امنیتی نیست و شرایط هرگز به گونه‌ای نبوده که تمام کشتی‌ها یا هواپیماهایی که از آن منطقه عبور می‌کنند ناپدید شوند.
اما علت اصلی توجه به این منطقه در نحوه‌ ی غرق شدن است که تا به حال اثری از وسایل نقلیه‌ ای که در آن منطقه ناپدید شده‌اند؛ وجود نداشته است.

این مکان به مثلث برمودا معروف شده است.

 

یکی از مشهورترین حوادث در مثلث برمودا سال ۱۹۴۵ میلادی روی داده بود؛ یعنی زمانی که گروهی متشکل از پنج بمب‌افکن نیروی دریایی ایالات متحده آمریکا در یک ماموریت آموزشی در این منطقه ناپدید شد.

پس از آن برای دهه‌ها، دلیل غرق شدن هر کشتی و سقوط هر هواپیمایی در این منطقه، نیروهای مخرب مثلث برمودا دانسته شد.

تا اینکه در سال ۱۹۷۵ میلادی یک نویسنده آمریکایی به نام «لری کوشه» کتابی را منتشر کرد و در آن توضیح داد که گزارش‌های مربوط به مثلث برمودا، نادرست و اغراق‌آمیز یا تأیید نشده هستند. 

 

او همچنین نوشت تعداد حوادث دریایی که در این منطقه از اقیانوس اطلس روی می‌دهد، نسبت حوادث روی داده در دیگر بخش‌های اقیانوس، خیلی بیشتر نیست.

مثلث برمودا

تاریخچه حوادث مثلث برمودا

به طور کل آمار خیلی دقیقی از خسارت‌ های وارده در این منطقه وجود ندارد اما تخمین زده می‌شود که حدود ۵۰ کشتی و ۲۰ هواپیما در آن ناحیه بی هیچ اثری از لاشه ‌ی این وسایل مفقود شده اند. و افرادی که با بلیط هواپیما سفر کرده بودند نیز ناپدید شدند.
اولین کسی که به چیز‌های عجیب در این منطقه اشاره کرد کریستف کلمب بود، این موضوع هنگامی رخ که قطب‌ نمای کریستف کلمب در آن منطقه از کار افتاد و اظهار کرد که نورهای عجیبی را در آسمان مشاهده کرده است در نوشته‌های شکسپیر هم اشاره‌ای به شیطانی بودن این منطقه شده است.

۴ مارس سال ۱۹۱۸
اولین حادثه‌ ای که در این منطقه جلب توجه کرد، واقعه یو اس‌ اس سایکلوپ بود که این کشتی در یک سفر ۹ روزه از باربادوس به مقصد بالتیمور در حرکت بوده است، این کشتی به طرز عجیبی بدون فرستادن سیگنال یا اعلام خطر ناپدید شد و این منطقه قربانی عظیم خود با ۳۰۹ خدمه را با هاله ‌ای از ابهام پوشاند؛ لازم به ذکر است که این ماجرا تاکنون به صورت راز باقی مانده است.

۳۱ ژانویه سال ۱۹۲۱
پنج قایق بادبانی از مبدا کارولینای شمالی به سمت ریو دو ژانیرو در حرکت بودند و در نزدیکی کیپ هتراس ناپدید می‌شوند.

۱ دسامبر سال ۱۹۲۵
کشتی آمریکایی اس اس کوتوپاکسی در حلی که به مقصد هاوانا در حرکت بود طعمه مثلث برمودا شد.

سال ۱۹۴۱
یو اس اس پروتئوس و یو اس اس نرئوس دو کشتی دیگر بودند که از مکزیک به سمت ریو دو ژانیرو در حرکت بودند و هر دو ناپدید شدند.

۵ دسامبر سال ۱۹۴۵
یکی از مشهور ترین و هولناک ترین حوادث برمودا، حادثه ی پرواز شماره ۱۹ است. در این حادثه پنج فروند هواپیمای جنگی که به پرندگان آهنی مشهور بودند و از فلوریدا پرواز می‌کردند با هم ناپدید می‌شوند. و تنها یک فایل صوتی از این پرواز به جا مانده و خلبان در آخرین لحظات می‌گوید: یک چیز درست نیست ما نمی‌توانیم جایی را ببینیم و همه‌ی دستگاه ها از کار افتاده است. برج مراقب که آن ها می‌گوید که به سمت غرب بروند اما ان ها اظهار داشتند که نمی‌دانند غرب کدام سمت است و در نهایت اضافه می‌کند که ما در حال وارد شد به آب‌های سفید یا سبز هستیم کمک!

۳۰ ژانویه سال ۱۹۴۸
هواپیمای سلطنتی بی اس ای ای استار تیگر که از بریتانیا عازم آزور بود هر ۶ خدمه و ۲۵ مسافر آن از بین رفتند.

۲۸ دسامبر سال ۱۹۴۸
هواپیمای داگلاس دی سی-۳ هم از دیگر حوادث جان خراش این منطقه بود که قبل از این که به میامی برسد هر ۳۶ مسافر آن ناپدید شدند.

۱۷ ژانویه سال ۱۹۴۹
از دیگر هواپیمای سلطنتی تودور می‌توان به بی اس ای ای آریل اشاره کرد که که قبل از رسیدن به مقصد که جامائیکا بود با ۷ خدمه و ۱۳ مسافر به کلی مفقود شد.

۱۹۶۳
کشتی اس اس مارین سولفور کویین که حدود ۱۵۰۰۰ تن گوگرد را حمل می‌کرده است، همراه با ۳۹ خدمه ناپدید می‌شود.

۱۹۶۷
یک کروز کابین به اسم ویچکرفت در آن سال گزارشی از برخورد را می‌دهد و درخواست گشت می‌کند، اما وقتی گشت به محل می‌رسند اثری از ملوان و کشتی پیدا نمی‌کنند.

۱۹۶۹
فانوس دریایی ایزاک و دو نگهبانش هر دو گم شدند و دیگر کسی آن‌ها را ندید.

مثلث برمودا

افسانه‌هایی در مورد مثلث برمودا

استناد به دلایل طبیعی و ماوراء طبیعی برای شرح حوادث در مثلث برمودا همچنان برای سال‌ها ادامه یافت. در برخی از استدلال‌ها سراغ اتلانتیس رفتند و نیروی باقی مانده‌های این جزیره افسانه‌ای را در وقوع این حوادث مقصر دانستند و در برخی دیگر ادعا کردند که در این مثلث، نوعی پدیده فضا‌-زمان حاکم است و اجسام را به درون یک جهان موازی می‌مکد.

یکی از عجیب‌ترین توضیح‌های طبیعی درباره این منطقه نیز این بوده که حباب‌های متان آزاد شده از بستر دریا، کشتی‌ها را واژگون می‌کند. با این حال، در جریان مطالعات سازمان زمین شناسی ایالات متحده آمریکا، هیچ نشانی از انتشار قابل توجه متان در ۱۵ هزار سال گذشته در این منطقه یافت نشد.

حقایق مثلث برمودا

به نظر می‌رسد یکی از دلایل سقوط هواپیماها و واژگونی کشتی‌ها در گذشته در این منطقه، وقوع طوفان‌های زیاد بوده است؛ آنهم در دورانی که هنوز خلبانان و کاپیتان‌های کشتی‌ها ابزارهای دقیقی برای پیش‌بینی آب و هوای بد نداشتند.

نتایج یک مطالعه جدید نیز نشان داد طوفان‌های همگرایی که در این منطقه روی می‌دهد، گاه امواج سرکشی به ارتفاع ۳۰ متر ایجاد می‌کند که می‌تواند حتی شناورهای بزرگ را غرق کند.

 

شبیه‌سازی‌های آزمایشگاهی نیز تأیید کرد که چنین امواجی پتانسیل غرق شدن کشتی‌ها را دارند، با این وجود هیچ مدرکی وجود ندارد که آنها واقعاً در مثلث برمودا روی می‌دهند.

برخی ادعا می‌کنند که ناهنجاری‌های مغناطیسی باعث می‌شده که در گذشته ملوانان و خلبانانی که با قطب‌نما حرکت می‌کردند، از مسیر خارج شوند.

اگرچه تا کنون چنین ناهنجاری‌هایی شناسایی نشده، اما گمان می‌رود در اوایل قرن بیستم، شمال جغرافیایی واقعی و شمال مغناطیسی در مثلث برمودا همسو شدند که می‌توانسته منجر به خطاهای ناوبری شود.

گارد ساحلی ایالات متحده نیز هیچ خطر خاصی را در مثلث برمودا شناسایی نکرده است. همچنین یک مطالعه در سال ۲۰۱۳ میلادی که خطرناک‌ترین آب‌ها برای کشتیرانی را فهرست کرده بود، این منطقه را در فهرست خود قرار نداده است.

آمارها نیز نشان می‌دهد که با وجود حجم بالای ترافیک هوایی و دریایی همچنین طوفان‌های مکرر، از مثلث برمودا تعداد غیرعادی از تصادف و خرابی‌ گزارش نشده است.

 

شاید دلیل واقعی جلب شدن توجه‌ها به این منطقه، این باشد که مردم بطور طبیعی به سمت رمز و راز کشیده می‌شوند و به همین دلیل گزارش‌ها از ناپدید شدن‌ها، توجهات زیادی را به خود جلب می‌کرده است.

از قدرت این باورهای اسرارآمیز در سال‌های اخیر کاسته شده است؛ شاید به این دلیل که فناوری‌های مدرن به ما اجازه می‌دهد ترافیک‌های هوایی و دریایی را با دقت بیشتری ردیابی کنیم.

مطالب دیگر

راز مرگ مرلین مونرو چه بود؟

آثار باستانی که بر اثر جنگ تخریب شدند

درباره‌ی morteza rahavard

دانش آموخته علوم سیاسی

همچنین ببینید

ایران عصر صفوی

کتاب ایران عصر صفوی راجر سیوری

کتاب ایران عصر صفوی نوشته راجر سیوری با ترجمه‌ی کامبیز عزیزی تاریخچه جامع سلسله صفوی را به خواننده ارائه می‌دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *