لیز تراس و ریشی سوناک

ریشی سوناک و لیز تراس؛ کدامیک نخست وزیر بریتانیا می‌شود؟

لیز تراس و ریشی سوناک

پس از چندین دور رای‌گیری در پارلمان بریتانیا، ریشی سوناک، وزیر پیشین خزانه‌داری و همچنین لیز تراس، وزیر امور خارجه بریتانیا به عنوان دو نامزد نهایی رقابت بر سر نخست وزیر بریتانیا انتخاب شدند.

 

به گزارش ره آورد نیوز به نقل از یورو نیوز، روز چهارشنبه ۲۰ ژوئيه، پارلمان بریتانیا صحنه رقابت و رای‌گیری میان نامزدهای حاضر برای جانشینی بوریس جانسون، نخست وزیر مستعفی بریتانیا بود. روندی که البته چهارشنبه هفته گذشته و میان ۸ نامزد آغاز شده بود.

 

بر اساس روال حزب محافظه کار، برای انتخاب رهبر حزب، باید نمایندگان پارلمان در چندین دور رای‌گیری به دو نامزد نهایی برسند.

 

ره آورد نیوز را در اینستاگرام دنبال کنید؛ روی نوشته کلیک کنید…

 

این روند از این قرار است که در هر دور نامزدی که کمترین رای را کسب کرده باشد از رقابت حذف می‌شود. در نهایت وقتی دو نامزد نهایی مشخص شد، رای‌گیری گسترده‌تری میان تمام اعضای حزب محافظه کار شامل نمایندگان و افرادی که عضو پارلمان نیستند اما عضوی از حزب محافظه کار به شمار می‌روند برگزار می‌شود.

در رای‌گیری امروز، پنی موردانت، در رقابت با تراس و سوناک شکست خورد و از راهیابی به جمع دو نامزد نهایی باز ماند. بر اساس آرای اخذ شده آقای سوناک ۱۳۷ و خانم تراس ۱۱۳ رای کسب کردند.

 

انتخاب گزینه نهایی میان این دو نفر روز ۵ سپتامبر برگزار می‌شود تا بریتانیا رهبر جدید حزب محافظه کار و نخست وزیر خود را بشناسد.

 

مطالب مرتبط…

آیا پنی موردانت جانشین بوریس جانسون می‌شود؟

چه کسی جانشین بوریس جانسون می‌شود؟

 

لیز تراس و ریشی سوناک

چه کسی نخست وزیر بریتانیا می شود؟

در ادوار پیشین رای‌گیری آقای سوناک همواره صاحب بیشترین رای شده و ناظران سیاسی بر این باورند او از بخت بیشتری در مقابل تراس برخوردار است.

 

سوناک که وزیر خزانه‌داری پیشین در دولت جانسون بود، نخستین مقام ارشد دولت او به شمار می‌رود که پس از افشای دروغ‌گویی نخست وزیر، از سمت خود استعفا داد.

 

همین مسئله موجب شد او به یکی از محبوب‌ترین شخصیت‌ها در میان جریان‌های سیاسی منتقد جانسون در بریتانیا تبدیل شود.

 

در مقابل  لیز تراس اما تا پایان نسبت به جانسون وفادار ماند. او در توضیح این رفتار سیاسی خود می‌گوید او شخصیتی محافظه‌کار است که به رهبر خود یعنی بوریس جانسون وفادار مانده است.

بوریس جانسون گفته است تا زمانی که جانشین او مشخص شود همچنان در سمت خود باقی خواهد ماند.

 

رویکردی که مورد انتقاد اعضای حزب کارگر قرار گرفته است.

 

اعضای حزب مخالف معتقدند جانسون باید در اسرع وقت از سمت خود کنار رود، در غیر این صورت انتخابات زودرس باید در دستور کار قرار گیرد.

 

سوناک که اصالتی پنجابی دارد در صورت انتخاب به عنوان نخست وزیر بریتانیا، نخستین فردی است که با اصالت آسیایی به عنوان رئیس دولت این کشور برگزیده خواهد شد.

 

در مقابل لیز تراس در صورتی که مورد اقبال اعضای حزب محافظه کار قرار گیرد پس از مارگارت تاچر و ترزا می، سومین زنی است که به عنوان نخست وزیر بریتانیا معرفی می‌شود.

 

 

درباره‌ی morteza rahavard

دانش آموخته علوم سیاسی

همچنین ببینید

مثلث برمودا

مثلث برمودا کجاست؟ علم چگونه معمای این مکان را حل کرد؟

بسیاری از مردم مثلث برمودا را یکی از اسرارآمیزترین نقاط زمین می‌دانند. اما به راستی چرا مثلث برمودا تا این اندازه مورد توجه قرار گرفته است؟ آیا این منطقه واقعا تا این اندازه ترسناک است؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *