مهاجرت شهروندان روسیه

افزایش موج مهاجرت شهروندان روسیه پس از جنگ اوکراین

مهاجرت شهروندان روسیه

موج مهاجرت شهروندان روسیه هم‌زمان با تشدید پیامدهای ناشی از جنگ اوکراین از جمله اعمال تحریم‌های بی‌سابقه جامعه جهانی به‌ویژه آمریکا، اتحادیه اروپا، بریتانیا و شرکت‌های بزرگ چند ملیتی علیه مسکو، افزایش یافته است.

 

به گزارش ره آورد نیوز به نقل از یورونیوز، برخی از تحلیلگران سیاسی از مهاجرت شهروندان روسیه که در پی سیاست‌های جدید کرملین رخ داده است به عنوان «موج دوم مهاجرت روس‌ها» نام می‌برند.

 

ره آورد نیوز را در اینستاگرام دنبال کنید؛ روی نوشته کلیک کنید…

 

به گفته آن‌ها، در «موج اول مهاجرت روس‌ها» هنرمندان، روزنامه‌نگاران و مخالفان کرملین در پی سرکوب‌های شدید در روسیه، این کشور را ترک کردند.

موج جدید مهاجرت شهروندان روسیه

اگر چه اطلاعات دقیقی در مورد شمار روس‌هایی که از آغاز حمله نظامی روسیه به اوکراین، کشورشان را ترک کرده‌اند وجود ندارد اما برخی گزارش‌ها از مهاجرت ۲۰۰ هزار روس تا اواسط ماه مارس حکایت دارند.

 

بر اساس برآوردهای یک گروه تجاری صنعت فناوری اطلاعات روسیه ، تنها در بخش فناوری ۵۰ هزار تا ۷۰ هزار متخصص روس در ماه اول جنگ اوکراین، کشورشان را ترک کرده‌اند، رقمی که انتظار می‌رود با توجه به نیاز برخی از شرکت‌های فناوری اطلاعات در کشورهای مختلف به ۷۰ هزار تا ۱۰۰ هزار نفر برسد.

 

البته تنها متخصصان روس نیستند که به دنبال مهاجرت از کشورشان هستند.

 

امارات عربی متحده که در بحبوحه تحریم‌های بین‌المللی علیه روسیه بی‌طرف مانده بود به مقصد مورد علاقه روس‌های ثروتمند تبدیل شده است به گونه‌ای که برخی از آن‌ها سرمایه خود را به بازارهای املاک منتقل کرده‌اند.

 

مطالب مرتبط…

تأثیر تماس با دوستان قدیمی را دست کم نگیرید

بیشترین و کمترین متقاضیان پناهندگی در کشورهای عضو اتحادیه اروپا

 

شرکت سرمایه‌گذاری Henley & Partners که در لندن مستقر است، پیش‌بینی کرده که در سال جاری میلادی دست‌کم ۱۵ هزار میلیونر روس کشورشان را ترک کنند. بر اساس این گزارش، دبی بهترین مکان برای ابرثروتمندان روس است.

احتیاط در میان کشورهای میزبان در قبال مهاجرین روسی

اما استقبال از مهاجران روس در کشورهای میزبان چگونه است؟ در جنگ اوکراین، روسیه به عنوان متجاوز تلقی می‌شود، نگرشی که مهاجران روس را هم در برگرفته است حتی اگر آن‌ها مخالف کرملین باشند.

 

برخی از کشورها از جمله گرجستان، ارمنستان و کشورهای حوزه بالتیک که همگی در گذشته از تهاجم‌های روسیه در امان نبوده‌اند، نگران ورود مهاجران روس هستند.

 

به گفته برخی از تحلیلگران سیاسی، این گروه از کشورها نگرانند که افزایش شمار روس‌ها در کشورهایشان باعث شود تا آن‌ها در آینده به هدفی برای تهاجم نظامی روسیه تبدیل شوند.

 

روسیه در توجیه «عملیات نظامی ویژه» خود در اوکراین، «آزادسازی» منطقه دونباس در شرق این کشور را مطرح کرده که محل زندگی شمار قابل توجهی از روس‌تبارها است.

 

 

درباره‌ی morteza rahavard

دانش آموخته علوم سیاسی

همچنین ببینید

آیین گناه خواری

گناه خواری: آیین گرفتن گناهان مرده

در طول تاریخ، فرهنگ‌های مختلف آیین‌ها و شیوه‌های منحصربه‌فردی پیرامون مرگ و سوگواری ایجاد کرده‌اند. یکی از این سنت ها، سنت گناه خواری بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *