ویروس کرونا

از هر ۸ بیمار دست کم یک نفر علائم ویروس کرونا را حفظ می‌کند

ویروس کرونا

تحقیقات علمی تازه‌ای که نتیجه آن در اختیار متخصصان و کارشناسان حوزه بهداشت و درمان قرار گرفته است نشان می‌دهد که از هر هشت بیمار مبتلا به بیماری «ویروس کرونا» دست کم یک نفر علائم مشخصه این بیماری را برای طولانی مدت حفظ می‌کند.

 

به گزارش ره آورد نیوز به نقل از یورونیوز، این مطالعه که در لنست، یکی از معتبرترین و مشهورترین هفته‌نامه‌های پزشکی منتشر شده علائمی را که برخی بیماران مبتلا به «ویروس کرونا» به مدت طولانی در بدن خود حفظ می‌کنند، فهرست کرده است.

 

در این فهرست از علائم و عوارضی چون «درد شکمی، مشکل تنفسی و درد در ناحیه قفسه سینه، دردهای عضلانی، ناچشایی یا نابویایی (از دست دادن حس چشایی یا بویایی)، گزگز و مورمور شدن دست و پا، ناراحتی در گلو، گرگرفتگی یا سرماخوردگی، سنگینی در بازوها یا پاها و خستگی عمومی» نام برده شده است.

 

ره آورد نیوز را در اینستاگرام دنبال کنید؛ روی نوشته کلیک کنید…

 

به اعتقاد پژوهشگرانی که این تحقیق را انجام داده‌اند علائم یاد شده را می‌توان «بین سه تا پنج ماه پس از ابتلا به بیماری در ۱۲.۷ درصد بیماران به ویروس کرونا نسبت داد.»

 

این مطالعه در هلند انجام شده است و با توجه به دامنه و روش تحقیقات مرتبط با آن، اطلاعات مهمی را برای درک بهتر خطر ابتلا به کرونا طولانی مدت و علائم پایدار بیماری ناشی از ابتلا به ویروس کرونا در اختیار متخصصان و بیماران قرار می‌دهد.

 

بنا به اطلاعات و دانش به روز شده فعلی، ابتلا به ویروس کرونا در برخی از بیماران با عوارض خاصی همراه است و همانطور که برخی پزشکان در ابتدا مطرح کردند، نمی توان این عوارض را صرفاً با اختلالات روان تنی مرتبط دانست.

اما مسئله اینجاست که فراوانی این اختلالات و حتی فراتر از آن، مکانیسم‌های فیزیولوژیکی ناشی از آن تا حد زیادی همچنان ناشناخته باقی مانده است.

 

هرچند نتیجه مطالعه منتشر شده در لنست به این پرسش پاسخی کافی نمی‌دهد اما به دلیل بررسی فراوانی اختلالات ناشی از ابتلا به بیماری کرونا و تحقیق روی تعداد زیادی از بیماران (بیش از ۴ هزار نفر از مبتلایان به «ویروس کرونا») قابل اعتنا و آگاهی‌بخش قلمداد شده است.

 

دوره ابتلا به ویروس کرونا در بیمارانی که پژوهشگران برای پیشبرد تحقیقات خود از آنها مدد گرفتند توسط تست‌های پی‌سی‌آر یا معاینات پزشکان مشخص شد.

 

در نهایت پاسخ‌هایی که این بیماران به پرسش‌های محققان دادند با پاسخ‌های دریافت شده از گروهی از افراد که مبتلا به کرونا نشده بودند مقایسه و ارزیابی شد.

 

مطالب مرتبط…

چرا انواع ویروس کرونا امیکرون در حال افزایش است؟

چه غذاهایی بوی بد دهان را تشدید می‌کند؟

 

ویروس کرونا

دلیل این مقایسه هم این بود که ممکن است فردی علائم برشمرده شده بیماری را که در بالا به آن اشاره شد احساس کرده باشد بدون آنکه ویروس کرونا منشاء و علت آن باشد.

 

این تحقیق نشان داد که در واقع حدود ۹ درصد از افرادی که به بیماری «ویروس کرونا» مبتلا نشده بودند یکی از علائم یاد شده بیماری را در خود احساس کرده‌اند.

 

این نسبت اما در میان بیمارانی که پیش‌تر به «کرونا» مبتلا شده بودند به ۲۱.۴ درصد افزایش می‌یابد.

 

بنابر این محققان به این نتیجه رسیدند که بیش از ۱۲ درصد از افرادی که به کووید مبتلا شده‌ بودند همچنان از علائم و عوارضی از این بیماری رنج می‌برند.

 

با این حال نتیجه این پژوهش به لحاظ عدم اندازه‌گیری فراوانیِ سایر علائم مرتبط با کرونا طولانی، از جمله حالت افسردگی یا سردرگمی ذهنی، محدودیت‌های خاصی دارد.

 

 

درباره‌ی morteza rahavard

دانش آموخته علوم سیاسی

همچنین ببینید

خواص موز سبز

خواص مصرف موز نرسیده برای بدن

دانشمندان طی  مطالعه‌ای در یک دوره ۲۰ ساله دریافتند که نشاسته موجود در موز نرسیده …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *