کیم ایل سونگ

کیم ایل سونگ “رهبر بزرگ” کره شمالی درگذشت

کیم ایل سونگ

1948 میلادی مصادف با تیر ماه 1327 شمسی در چنین روزی؛ کیم ایل سونگ، دیکتاتور کمونیست کره شمالی که از سال 1948 رهبر این کشور بود، در سن 82 سالگی بر اثر سکته قلبی درگذشت.

 

تاریخ جهان؛

به گزارش ره آورد نیوز، در دهه 1930، کیم ایل سونگ علیه اشغال کره توسط ژاپنی ها مبارزه کرد و توسط مقامات شوروی که او را برای آموزش نظامی و سیاسی به اتحاد جماهیر شوروی فرستادند، مورد توجه قرار گرفت.

 

او کمونیست شد و در جنگ جهانی دوم در ارتش سرخ شوروی جنگید.

 

ره آورد نیوز را در اینستاگرام دنبال کنید؛ روی نوشته کلیک کنید…

 

در سال 1945، کره به دو حوزه شوروی و آمریکا تقسیم شد و در سال 1948 کیم ایل سونگ اولین رهبر جمهوری دموکراتیک خلق کره (کره شمالی) شد.

 

کیم ایل سونگ با امید به اتحاد مجدد کره با زور، در ژوئن 1950 به کره جنوبی حمله کرد و در نتیجه جنگ کره را شعله ور کرد که در سال 1953 با بن بست پایان یافت.

 

در طول چهار دهه بعد، کیم کشورش را حتی از متحدان کمونیست سابق خود به انزوا عمیق کشاند و روابط با کره جنوبی همچنان پرتنش بود.

 

حکومت سرکوبگرانه و کیش شخصیتی که او را به عنوان “رهبر بزرگ” می‌شناخت، او را تا زمان مرگش در سال 1994 در قدرت نگه داشت.

 

پسرش کیم جونگ ایل، که سلطنتش به همان اندازه سرکوبگر و منزوی بود، به عنوان رئیس جمهور جانشین پدر شد.

 

کیم جونگ ایل، معروف به “رهبر عزیز” تا زمان مرگش در سال 2011 خدمت کرد. پسر کیم جونگ ایل، کیم جونگ اون، جانشین او شد و تا به امروز قدرت را در کره شمالی به دست دارد.

 

مطالب مرتبط…

نیروهای کره شمالی به کره جنوبی حمله کردند و جنگ کره آغاز شد

10 سال با کیم جونگ اون، دیکتاتور کره شمالی

 

 

درباره‌ی morteza rahavard

دانش آموخته علوم سیاسی

همچنین ببینید

جنگ ویتنام

کدام کشورها در جنگ ویتنام شرکت داشتند؟

جنگ ویتنام که همه‌ی ما آن را با آمریکا و مداخله‌ی این کشور می‌شناسیم ظاهراً یک جنگ داخلی بین شمالی‌های کمونیست و جنوبی‌های طرفدار غرب بود. ایالات متحده آمریکا و بسیاری از کشورهای دیگر در این جنگ مداخله کردند و از هر دو طرف جنگ - به ویژه ویتنام جنوبی - با نیرو، سلاح و تدارکات حمایت کردند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *