رئیس جمهور فنلاند

فنلاند عضو جدید ناتو؛ مرزهای ناتو با روسیه دوبرابر شد

عضویت فنلاند در ناتو

فنلاند روز سه‌شنبه با تحویل اسناد عضویت در سازمان پیمان آتلانتیک شمالی به آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا که کشورش به نوعی امین و خزانه‌دار این پیمان محسوب می‌شود رسما سی و یکمین عضو ناتو شد.

 

به گزارش ره آورد نیوز به نقل از یورونیوز، آنتونی بلینکن پس از دریافت اسناد یاد شده در نشست وزرای امور خارجه کشورهای عضو پیمان آتلانتیک شمالی در مقر این سازمان در بروکسل گفت: «ما فنلاند را سی و یکمین عضو اتحاد با دریافت این اسناد اعلام می کنیم.»

وزیر امور خارجه آمریکا پیش‌تر در سخنانی با اشاره به روند «تسریع شده» پیوستن فنلاند به پیمان آتلانتیک شمالی به دلیل تهاجم نظامی روسیه به اوکراین، عضویت این کشور را روزی تاریخی برای ناتو خوانده بود.
ره آورد نیوز را در اینستاگرام دنبال کنید؛ روی نوشته کلیک کنید…

آنتونی بلینکن در این خصوص تصریح کرد: «من وسوسه شده‌ام که بگویم شاید این تنها چیزی است که می‌توانیم برایش از پوتین تشکر کنیم، زیرا او با حمله به اوکراین تحقق واقعه‌ای را که می‌گفت می‌خواهد از آن جلوگیری کند، تسریع بخشید.»

 

وزیر امور خارجه آمریکا در ادامه از ترکیه و مجارستان خواست که در اسرع وقت موافقت با پیوستن سوئد به ناتو را نیز در پارلمان‌های خود به تصویب برسانند.

رئیس جمهور فنلاند

رئیس جمهوری فنلاند: «عصر جدیدی» آغاز شده است

رئیس‌جمهور فنلاند پس از دهه‌ها بی‌طرفی کشورش به اجبار مسکو و سپس در پیش گرفتن رویه عدم تعهد، روز سه‌شنبه به دنبال عضویت در ناتو از «عصر جدیدی» خبر داد.

 

فنلاند، کشوری هم‌مرز با روسیه، ماه مه سال گذشته میلادی در پی تهاجم نظامی روسیه به اوکراین درخواست عضویت در ناتو را مطرح کرده بود.

 

سائولی نینیسته، رئیس کشور فنلاند پیش از برافراشته شدن پرچم کشورش در مقابل ساختمان مقر ناتو در بروکسل گفت: «دوران عدم تعهد نظامی در تاریخ ما به پایان رسیده و دوران جدیدی در حال آغاز است.»

دیمیتری پسکوف

کرملین وعده «اقدامات متقابل» داد

کرملین روز سه شنبه در پی پیوستن فنلاند به ناتو، گسترش ائتلاف نظامی غرب را «حمله امنیتی به روسیه» خواند و وعده داد که در واکنش به این موضوع «اقدامات متقابلی» انجام خواهد داد.

 

دمیتری پسکوف، سخنگوی ریاست جمهوری روسیه در این خصوص به خبرنگاران گفت و پیوستن فنلاند به ناتو تنش‌های موجود را تشدید می‌کند.

 

این دیپلمات بلند پایه روس همچنین یادآور شد که «اقدامات متقابل» مسکو به ویژه به استقرار یا عدم استقرار تسلیحات ناتو و نوع آن در خاک فنلاند بستگی دارد.

 

وی سپس با تاکید بر این نکته که «گسترش ناتو حمله به امنیت و منافع ملی روسیه است» تصریح کرد: «مسکو از نزدیک مراقب هرگونه استقرار نظامی ناتو در فنلاند خواهد بود.»

 

سرگئی شویگو، وزیر دفاع روسیه در واکنش به پیوستن فنلاند به ناتو گفت که این اقدام چشم‌انداز تشدید درگیری در اوکراین را افزایش می‌دهد.

 

وزیر دفاع روسیه اما در عین حال تاکید کرد که این موضوع بر نتیجه آنچه روسیه «عملیات نظامی ویژه» خود در اوکراین می‌خواند، تأثیری نخواهد داشت.

 

مسکو پیش‌تر از تهدید‌های برنامه‌ریزی شده غرب به عنوان یکی از دلایلی که باعث شد نیروهای مسلح روسیه در فوریه ۲۰۲۲ وارد خاک اوکراین شوند یاد کرده بود.

 

را تهدیدهای ناشی از ، مقابله با تهدیدی بود که به گفته او برنامه های غرب برای استفاده از اوکراین به عنوان سکویی برای تهدید روسیه بود.

بایدن: به استقبال از فنلاند در ناتو «مفتخرم»

جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا روز سه‌شنبه گفت که به استقبال از فنلاند در ناتو به عنوان سی و یکمین عضو سازمان پیمان آتلانتیک شمالی «مفتخر» است.

 

جو بایدن در این خصوص تصریح کرد: «زمانی که (ولادیمیر) پوتین جنگ تجاوزکارانه خود را علیه مردم اوکراین آغاز کرد، فکر کرد که می تواند اروپا و ناتو را تجزیه کند. او اشتباه می کرد. امروز ما متحدتر از همیشه هستیم.»

 

رئیس جمهوری ایالات متحده امریکا که کشورش خزانه‌دار و امین پیمان آتلانتیک شمالی است، همچنین تاکید کرد که مشتاقانه منتظر استقبال از سوئد در ناتو است.

«تبریک صمیمانه» زلنسکی به فنلاند

ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهوری اوکراین روز سه‌شنبه «تبریک صمیمانه» خود را به فنلاند برای پیوستن به ناتو اعلام کرد و از این اقدام به عنوان «تنها تضمین مؤثر امنیت در منطقه» در برابر «تجاوز روسیه» یاد کرد.

 

زلنسکی که کشورش نسبت به ادغام در پیمان آتلانتیک شمالی تمایل نشان داده است بدین ترتیب در پیامی تلگرامی به فنلاند و رئیس جمهوری این کشور برای پیوستن به ناتو تبریک گفت و از چنین اقدامی استقبال کرد.

اطمینان آلمان به سوئد برای حمایت در جهت پیوستن به ناتو

اولاف شولتس، صدراعظم آلمان روز سه‌شنبه ضمن تبریک پیوستن فنلاند به پیمان آتلانتیک شمالی، به سوئد در خصوص «حمایت» برلین از عضویت این کشور در ناتو اطمینان داد.

 

پیوستن سوئد به ناتو در حال حاضر در گرو تایید پارلمان‌های دو کشور ترکیه و مجارستان است که تاکنون نسبت به دادن چراغ سبز به این روند ابراز تردید کرده‌اند.

 

صدراعظم آلمان در توئیتی نوشت: «فنلاند از این پس یکی از اعضای ناتو است – این یک خبر خوب و یک دستاورد برای امنیت فراآتلانتیک است (…) الحاق سوئد که هنوز صورت نگرفته، همه حمایت ما را  به همراه دارد!»

لندن از همه اعضای ناتو می‌خواهد تا با عضویت سوئد موافقت کنند

ریشی سوناک، نخست وزیر بریتانیا روز سه شنبه از عضویت «تاریخی» فنلاند در ناتو استقبال کرد و از «همه اعضای» سازمان پیمان آتلانتیک شمالی خواست تا سوئد را که در حال حاضر عضویتش توسط ترکیه و مجارستان مسدود شده، در روند الحاق حمایت کنند.

 

نخست وزیر بریتانیا با انتشار بیانیه‌ای به مناسبت پیوستن فنلاند به ناتو تاکید کرد: «این یک روز تاریخی برای فنلاند و ناتو است (…). همه اعضای ناتو اکنون باید تصمیمات لازم را برای پذیرش سوئد اتخاذ کنند تا بتوانیم اتحادی یکپارچه برای دفاع از آزادی در اروپا و سراسر جهان تشکیل دهیم.»

 

فنلاند پس از آنکه ترکیه و مجارستان، دو عضو مردد پیمان آتلانتیک شمالی در نهایت به عضویت این کشور رای دادند رسما به عنوان عضو سی و یکم به ناتو پیوست.

 

روسیه و فنلاند ۱۳۰۰ کیلومتر مرز مشترک دارند؛ مسکو قبلاً اعلام کرده بود که لشکرهای نظامی مستقر در غرب و شمال غرب خود را در صورت پیوستن فنلاند به ناتو تقویت خواهد کرد.

 

مطالب مرتبط…

کشورهای اتحادیه اروپا که عضو ناتو نیستند

اولین اقدام نظامی پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو)؛ علیه صربستان

تاریخچه شکل‌گیری پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو)

 

درباره‌ی morteza rahavard

دانش آموخته علوم سیاسی

همچنین ببینید

مثلث برمودا

مثلث برمودا کجاست؟ علم چگونه معمای این مکان را حل کرد؟

بسیاری از مردم مثلث برمودا را یکی از اسرارآمیزترین نقاط زمین می‌دانند. اما به راستی چرا مثلث برمودا تا این اندازه مورد توجه قرار گرفته است؟ آیا این منطقه واقعا تا این اندازه ترسناک است؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *