نقش زنان در اتحادیه اروپا

زنان در هیئت مدیره؛ تقویت تعادل جنسیتی در شرکت های اتحادیه اروپا

نقش زنان در اتحادیه اروپا

اتحادیه اروپا با اعمال سهمیه جنسیتی ۴۰ درصدی برای حصول اطمینان از حضور پررنگ زنان در هیات مدیره شرکت‌های فعال در ۲۷ کشور عضو موافقت کرد.

 

به گزارش ره آورد نیوز به نقل از یورونیوز، پس از یک دهه بن‌بست، پیشنهاد تازه تعیین سهمیه جنسیتی امسال با حمایت آلمان و فرانسه مطرح و سرانجام روز سه‌شنبه توافق سیاسی لازم در مورد آن میان پارلمان و شورای اتحادیه اروپا حاصل شد.

 

این قانون، شرکت‌های بزرگ ثبت شده در تمامی ۲۷ کشور عضو اتحادیه اروپا را ملزم می‌کند تا حداقل ۴۰ درصد از کرسی‌های هیات مدیره یا ۳۳ درصد از تمام سمت‌های مدیریتی خود را تا  هیئت‌مدیره را تا پایان ژوئن سال ۲۰۲۶ به زنان اختصاص دهند.

ره آورد نیوز را در اینستاگرام دنبال کنید؛ روی نوشته کلیک کنید…

اورزولا فن در لاین، رئیس کمیسیون اروپا با انتشار بیانیه‌ای به مناسبت حصول این توافق، اعلام کرد: «حفظ تنوع گذشته از رعایت جانب عدل و انصاف، موجب رشد و نوآوری نیز می‌شود. زنان زیادی واجد شرایط مناصب بالاتر هستند و باید زمینه ارتقا آنها فراهم شود.»

 

داده‌های ثبت شده در اتحادیه اروپا نشان می‌دهد که زنان طی سال گذشته میلادی حدود ۳۰.۵ درصد از کرسی‌های هیات‌ مدیره شرکت‌ها را در سراسر اتحادیه اروپا اشغال کرده‌اند که بالاترین سطح این نسبت با ۴۵ درصد در فرانسه گزارش شده و در پایین‌ترین حد نیز با ۸.۵ درصد در قبرس ثبت شده است.

 

فرانسه برای نخستین بار در سال ۲۰۱۱ قانونی را برای افزایش حضور زنان در هیات مدیره شرکت‌ها ارائه کرد که پس از تصویب، اجرای آن از سال ۲۰۱۷ آغاز شد.

 

مطالب مرتبط…

بررسی میانگین حقوق و درآمد طراحان گرافیک و توسعه دهنده وب

کدام کشورها بیشترین اقامت موقت را به اوکراینی‌ها اعطا کرده‌اند؟

بالاترین و پایین‌ترین نرخ بیکاری در کشورهای اتحادیه اروپا

پناهندگی در اتحادیه اروپا؛ کدام کشور بیشتر میزان پناهندگی را داراست؟

 

 

با اجرایی شدن این قانون، فرانسه تنها کشور عضو اتحادیه اروپاست که در حال حاضر از سهمیه تعیین شده در قانون جدید این بلوک پیش است.

در کشورهای ایتالیا، هلند، سوئد، بلژیک و آلمان نیز بین ۳۶ تا ۳۸.۸ درصد اعضای هیات مدیره شرکت‌ها زن هستند.

 

در مقابل، در هیات مدیره شرکت‌های فعال در مجارستان، استونی و قبرس کمتر از ۱۰ درصد کرسی‌ها در اختیار زنان است.

 

 

درباره‌ی morteza rahavard

دانش آموخته علوم سیاسی

همچنین ببینید

مثلث برمودا

مثلث برمودا کجاست؟ علم چگونه معمای این مکان را حل کرد؟

بسیاری از مردم مثلث برمودا را یکی از اسرارآمیزترین نقاط زمین می‌دانند. اما به راستی چرا مثلث برمودا تا این اندازه مورد توجه قرار گرفته است؟ آیا این منطقه واقعا تا این اندازه ترسناک است؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *