اتحاد جماهیر شوروی

تاسیس اتحاد جماهیر شوروی

دسامبر 1922 در چنین روزی؛ پس از فروپاشی روسیه تزاری، اتحاد جماهیر شوروی سوسیالیستی متشکل از کنفدراسیونی از روسیه، بلاروس، اوکراین و فدراسیون ماوراء قفقاز تاسیس شد.

به گزارش ره آورد نیوز، در 30 دسامبر 1922 مصادف با 8 دی 1301 شمسی، پس از روسیه تزاری، اتحاد جماهیر شوروی سوسیالیستی (اتحادیه جماهیر شوروی سوسیالیستی) متشکل از کنفدراسیونی از روسیه، بلاروس، اوکراین و فدراسیون ماوراء قفقاز (در سال 1936 به جمهوری‌های گرجستان، آذربایجان و ارمنستان تقسیم شد) تأسیس شد.

 

دولت جدید کمونیستی که به نام اتحاد جماهیر شوروی سوسیالیستی نیز شناخته می‌شود، جانشین امپراتوری روسیه تزاری و اولین کشوری در جهان بود که بر پایه سوسیالیسم مارکسیستی بنا شد.

بیشتر بدانید

قتل راسپوتین در روسیه تزاری

در طول انقلاب روسیه در سال 1917 و پس از آن سه سال جنگ داخلی روسیه، حزب بلشویک به رهبری ولادیمیر لنین بر نیروهای شوروی تسلط یافت.

ولادیمیر لنین
ولادیمیر لنین

حزب بلشویک، ائتلافی از کمیته‌های کارگران و سربازان را تشکیل میداد که خواستار ایجاد یک دولت سوسیالیستی در امپراتوری روسیه سابق بود.

در اتحاد جماهیر شوروی، تمام سطوح حکومتی توسط حزب کمونیست کنترل می شد و دفتر سیاسی حزب، با دبیر کل قدرتمندتر آن، عملاً کشور را اداره می‌کرد.

صنعت شوروی تحت مالکیت و مدیریت دولت بود و زمین‌های کشاورزی به مزارع جمعی دولتی تقسیم می‌شد.

اتحاد جماهیر شوروی

در دهه‌های پس از آن، اتحاد جماهیر شوروی تحت تسلط روسیه به یکی از قدرتمندترین و تأثیرگذارترین دولت‌های جهان تبدیل شد و در نهایت ۱۵ جمهوری را در بر گرفت: روسیه، اوکراین، گرجستان، بلاروس، ازبکستان، ارمنستان، آذربایجان، قزاقستان، قرقیزستان، مولداوی، ترکمنستان، تاجیکستان، لتونی، لیتوانی و استونی.

در سال 1991، اتحاد جماهیر شوروی در پی فروپاشی دولت کمونیستی منحل شد.

درباره‌ی morteza rahavard

دانش آموخته علوم سیاسی

همچنین ببینید

یواخیم فون ریبنتروپ

یواخیم فون ریبنتروپ: یک چهره پیچیده در آلمان نازی

یواخیم فون ریبنتروپ یک شخصیت محوری و بحث برانگیز در تاریخ آلمان نازی باقی مانده است.